logo FIOW ramach realizacji projektu "Voucher Kulturalny" mieszkańcy gminy Ruda-Huta mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, które sami sobie wybrali. Krótkie recenzje można przeczytać poniżej.

„Romeo i Julia” Teatr Buffo

Musical Romeo i Julia to uwspółcześniona wersja dramatu Williama Szekspira. Ponadczasowy temat bezkompromisowej miłości młodego chłopca do dziewczyny z bogatej i wpływowej rodziny zderzającej się z bezwzględnym światem dorosłych wzrusza i wymaga refleksji. Akcja ma miejsce w XXI wieku, na scenie pojawiają się motocykle, aktorzy ubrani są we współczesny stroje, rozmawiają młodzieżową gwarą, tańczą break­dance. Piosenki napisane są łatwym, prostym tekstem, muzyka wpada w ucho. Ciekawym pomysłem było wprowadzenie do akcji pokazu wschodnich sztuk walki. Scena finałowa tańca w strugach deszczu dopełnia całość oraz pokazuje wyjątkowość musicalu. Wspaniała propozycja dla młodzieży oraz dorosłych. Chętnie obejrzałbym go po raz kolejny.

Stowarzyszeniowiec Ruda-­Huta

Spektakl „przypadkowy”, na który na pewno bym się nie zdecydował, szukając czegoś dla siebie. Jednak po obejrzeniu, uważam, ze było warto. Adaptacja klasyka przełożona na język współczesny, zrealizowana w zgrabny sposób. Żałuję tylko, ze nie udało mi się obejrzeć tego widowiska w pierwotnej obsadzie.

Marcin

Spektakl Romeo i Julia wywołał u mnie różne emocje. Zobaczyłam dobrą grę młodych aktorów. Zaskoczyły mnie sceny obrazujące współczesne rozrywki młodzieży: głośna muzyka na dyskotece, sztuki walki, piosenki hiphopowe. Ciekawa, wywołująca uśmiech była zagrana rola pokojówki Kapulettich. Tragiczną scenę nastoletnich kochanków, która wywołała łzę w oku zrekompensował piękny taniec młodych aktorów w deszczu, który wpłyną na uspokojenie i wyciszenie, po obejrzanej scenie śmierci Romeo i Julii. Zachęcam do obejrzenia, szczególnie młodzież.

E.T.

Wydarzenie teatralne oparte na sztuce ROMEO I JULIA Szekspira przedstawiające miłość dziewczyny i chłopaka osadzona w realiach współczesnych. Musical. Reżyseria – Janusz Józefowicz. Muzyka – Janusz Stokłosa.

Marek

Link do wydarzenia:  Romeo i Julia

 

„Gala Piosenki Biesiadnej” ­ Torwar

Polecam Galę Piosenki Biesiadnej Zbigniewa Górnego, którą obejrzałam goszcząc w Warszawie dnia 18.09.2015 r. Biesiada miała miejsce w hali sportowo­widowiskowej na Torwarze. Zabawa była przednia z czołowymi gwiazdami polskiej sceny, takimi jak: Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Krzysztof Tyniec, Rudi Schubert, Vox, Barbara Kurdej­Szatan, Krzysztof Piasecki czy Anna Guzik. Porwali oni widownię nie tylko do wspólnego śpiewania ale także do tańca.

Marta

Każda wspólna biesiada łączy ludzi, tak samo było z Galą Piosenki Biesiadnej na Hali Torwar w Warszawie. Gwiazdy takie jak: Grupa Vox, Robert Rozmus, Anna Guzik, Barbara Kurdej­Szatan, czy Rudi Schubert sprawiły, że dawne czasy zabawy powróciły, czasy gdzie ludzie nieznając się potrafili stworzyć atmosferę niezwykłą, zaskakującą. Pobyt na takim koncercie dodaje energii stąd polecam każdemu taki typ wydarzenia kulturalnego. Hej, biesiada ! :)

BOKORYNIANKA

Link do wydarzenia: "Gala piosenki biesiadnej"

 

„KARBALA” Multikino Warszawa

Karbala ­ film produkcji polskiej opowiadający o obronie City Hall w mieście Karbala. Akcja filmu toczy się podczas wojny w Iraku w roku 2004. Grupa polskich oraz bułgarskich żołnierzy zdana tylko na siebie broni ważnego strategicznego miejsca jakim jest City Hall. Film ten ukazuje w sposób rzeczywisty obraz wojny. Pokazuje żołnierzy jako zwykłych ludzi a nie superwbohaterów, którzy mają nadludzka moc. Żołnierze, którzy wyjeżdżają na wojnę często ryzykują życie. Nie każdy potrafi się odnaleźć w takiej trudnej sytuacji. Dowodem na to jest historia świeżo upieczonego sanitariusza, który nie potrafił pomoc z obawy przed utrata zdrowia a nawet i życia. Film ten daje dużo do myślenia jak wiele zła przynosi wojna. Jak wiele istnień niepotrzebnie ginie. Widzimy dzieci, które są wykorzystywane jako żywe tarcze. Z technicznego punktu widzenia film został nakręcony w taki sposób żeby oddać jak najwięcej prawdy o panującej sytuacji w Iraku. Widzimy słabe polskie uzbrojenie na tle amerykańskich wojsk. Żołnierzy, którzy wykorzystują dodatkowe kamizelki kuloodporne do wzmacniania aut. Widzimy ich zmęczenie oraz strach. Strach przed irackimi bojownikami. Osobą, która zasługuje na pochwale w filmie jest Bartłomiej Topa, który odgrywa rolę kapitana Kalickiego dowodzącego polskimi żołnierzami podczas walki. Gra on twardego, doświadczonego żołnierza. W bardzo przekonywujacy sposób ukazuje sytuacje w jakiej znajdują się żołnierze odcięci od jakiejkolwiek pomocy zdani tylko na siebie. Jedynym minusem tego filmu może być tylko jakość obrazu, która w tym przypadku odbiega trochę od wysokiej jakości obrazu do którego w ostatnim czasie przyzwyczaja nas współczesna technika. Wydaje mi się ze spowodowane jest to tym, żeby widz poczuł wszystkie realia wojny a nie idealnego filmu akcji z pięknymi detalami. Polecam film wszystkim tym, którzy chcieliby zobaczyć jak naprawdę wygląda wojna, która niesie za sobą tyle niepotrzebnego cierpienia.

Lewczuk K.

“Karbala” jest niezłym filmem wojennym. Można się pokusić o stwierdzenie, że jednym z lepszych nakręconych w Polsce w ostatnich latach. Widoczny jest również duży wpływ kina Amerykańskiego lecz jeszcze długa droga do uzyskania porównywalnego poziomu. Film opowiada o polskich żołnierzach walczących w Iraku w 2004 roku bohatersko broniących posterunku w Karbali. W samej fabule zostaje pokazana przemiana ofermy frontowej w bohatera ratującego człowieka który go zdradził. Pomimo bohaterskiej postawy zostaje on postawiony przed sądem w wyniku utajnienia uczestnictwa Polaków. Polecam.

Darek

Film pokazujący rzeczywistą sytuację podczas wojny na Bliskim Wschodzie, podejście ludzi, którzy maja wpływ na decyzje wydawane żołnierzom, a szczególnie jest to widoczne w końcówce filmu, gdzie żołnierze amerykańscy nie angażując się w walkę, całą zasługę przypisali sobie olewając zupełnie polaków.

Anonim

Film „Karbala” z genialną rolą Bartka Topy jest dobrym wyborem spędzenia 2 godzin w kinie. Film trzyma w napieciu do ostatniej minuty. Warto.

Kris

Film warty uwagi. 2 godziny pełne wrażeń. Zaskoczenie, że polski film wojenny, na podobnym (jak nie lepszym poziomie) filmu amerykańskiego. Doskonała rola Bartka Topy i jego dylematy jako dowódcy.

Agnieszka

Ciekawy film ukazujący „prawdę” o działaniach podejmowanych przez polską misję stabilizacyjną w Iraku. Historia dzieje się podczas święta „Aszura”. Islamiści atakują ratusz miejski broniony przez polaków i bułgarów. Film okazuje heroizm i odwagę żołnierzy stacjonujących w Iraku. Ciekawe efekty. Specjalnie brano realistyczne zdjęcia.

Paweł

Szczegóły filmu: Karbala